ChemOrbis
Evyap

19/12/2003 (09:48)Kısa Tarihçe

Evyap Sabun, Yağ, Gliserin Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1927 yılında Erzurum'da sabun üretimine başlamış. Üretim için gerekli hammaddeyi İzmir ve İstanbul'dan getiren kurucu Mehmet Rıfat Evyap, hızla büyümek ve hammaddeyi kolay temin edebilmek için 1943 yılında İstanbul Vaniköy'de üretim yapmaya başlamış.

Evyap daha sonra, İstanbul'da üretim yapmakta olan bir başka sabun firması ile ortaklaşa fabrikasyon sabun üretimine geçmiş. Ortaklık bittikten sonra Ayvansaray ve Tahtakale'deki fabrikalarda üretime devam eden firma, 1958 yılından sonra Silahtarağa'da bulunan yeni tesisinde üretime devam etmiş ve 1967 yılında Duru markalı sabun üretimine geçilmiş.

1980 yılından beri Ayazağa'daki tesisinde üretim yapmakta olan Evyap, bugün Mısır ve Ukrayna'da da üretim gerçekleştirmekte. Evyap bünyesinde, Evyap International, Evpaş ve Evyap Lojistik adlı ticari kuruluşlar da bulunuyor.

Günümüzde, sabundan duş jeline, şampuandan traş ürünlerine, deterjandan diş macununa kadar birçok üretim gerçekleştiren firma, ihracat faaliyetlerine de büyük önem veriyor. Türkiye sabun ihracatının yüzde 75'ini gerçekleştirdiklerini söyleyen firma yetkilileri, sabun, traş ürünleri ve cilt bakım ürünlerinde Türkiye piyasasında lider konumda olduklarını; Rusya, Ukrayna, Polonya ve Kazakistan gibi ülkelerde de sabunlarının büyük bir pazar payına sahip olduğunu söylüyorlar.

Evyap'ta kalitenin her şeyden önce geldiğini söyleyen firma yetkilileri, üstün kaliteli ürünler üretebilmek için en son teknolojinin kullanıldığını da belirtiyorlar. Kalite sistemlerine yönelik çalışmalarını uzun yıllardır sürdüren Evyap, 1995 yılında ISO 9002 belgesi almış. Firmada, kapsamlı olarak bir çevre politikası da yürütülüyor. Evyap'ın sürdürdüğü çevre çalışmaları, 2003 yılında belgelendirilerek, firma ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi'ni almış.

Üretimde gerekli olan buhar ve elektrik enerjisi, Evyap tesislerinde üretilmekte. Firmanın atık su arıtma tesisi de bulunuyor. Hammadde ve ürünler, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak kontrol ediliyor.

Ürün Gamı

Evyap'ın birçok kategoride, aşağıdaki ticari isimlerde ürünleri bulunmaktadır:

Tuvalet ve banyo sabunları, sıvı sabunlar: DURU, FAX, ARKO, ELVAN, AVA, SAVOY
Saç bakımı: DURU
Cilt bakımı: ARKO
Ağız bakımı: SANİNO
Güneş bakımı: ARKO
Erkek bakımı: ARKO
Deterjan: FAX
Kolonya: DURU

Plastik Tüketimi

Evyap'ın henüz plastik hammadde tüketimi bulunmuyor. Ancak firma, PE, PP, PVC ve PET hammaddelerinden yapılan ambalajların üretimini, anlaşmalı olarak başka firmalara yaptırtıyor.

Evyap Satınalma Departmanı tarafından alımı yapılan ambalaj malzemelerinin tedarikinde, kalitenin en önemli kriter olduğu bildiriliyor.

Büyüme Planları

Evyap, yurtdışına açılmış bir firma özelliği taşıyor. Yurtdışına ihracat yapan firma, aynı zamanda birkaç yıl önceki yatırımlarıyla yurtdışında da üretim gerçekleştiriyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, kısa bir süre önce, bebek bezi gibi hijyenik ürünlerin de üretimine başladıklarını söylüyor. Firma, sürekli büyümeyi, ve yeni ürünleri piyasaya sürmeyi hedeflemeye devam ediyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Evyap, internetin sunduğu olanakların hepsini değerlendirmeye çalışan bir firma. Ürün tanıtımına ve satın alma işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmeye yönelik bir internet sitesine sahip olan firmanın web sitesinde, üretimlere ve üretimlerin tarihçesine yönelik ayrıntılı açıklamalar da yer alıyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in içerik bölümünü takip etmeye çalıştıklarını söylüyor. Plastik hammadde tüketimlerinin bulunmadığını söyleyen firma yetkilisi, kullandıkları plastik ambalaj malzemeleri için plastik piyasasını takip ettiklerini de belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com