ChemOrbis
Birlik Ambalaj

01/03/2004 (15:23)Kısa Tarihçe

Birlik Ambalaj Sentetik Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş. çuval sektöründe 3 kuşaktır çalışıyor. Firma yetkilileri, yıllardır çuval sektöründe faaliyet göstermelerinden dolayı, sektörün deneyimli firmalarından biri olduklarını düşündüklerini belirtiyorlar.

Firmanın kurucuları, 1930 yılında Gaziantep'te jüt ve bez çuval ticareti ile çuval sektörüne adım atmışlar. Firma Yönetim Kurulu Başkanı Sacit Erkol, o zamanlarda çuval ticareti yapmakta olan firmanın 1993 yılında, sektördeki ihtiyaçlar da göz önüne alınarak PP sentetik çuval üretimine geçtiğini söylüyor. Bugün Birlik Ambalaj, yenilikçi ve modern bakış açısıyla, çuval sektörünün gelişen firmalarından biri.

Birlik Ambalaj'ın üretim tesisi ve aynı zamanda merkezi, 2. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunuyor. 8,500 m2'si kapalı olmak üzere toplam 10,000 m2 üzerine kurulu olan firmada 130 kişi çalışıyor. İleri teknoloji makine parkı ile, kaliteli ve uluslararası standartlarda üretim gerçekleştiriliyor.

Üretim, ISO 9002 kalite güvence sistemi gereği her aşamada kontrol ediliyor. Firma yetkilisi Oktay Eralp yaptığı açıklamada, firma olarak kaliteli ürün üretmeyi ve müşteri memnuniyetini sağlamayı hedeflediklerini söylüyor. Müşteri ile sürekli temasta olduklarını da ekliyor.

Birlik Ambalaj yurtiçi piyasaya yönelik çalışıyor olmasına rağmen birkaç yıldır yoğun bir biçimde ihracat ön-çalışmaları da gerçekleştiriyor. Kapasite artırımına gidiyor olan firma, 2004 yılında tamamlanacak yatırımlarının ardından, üretimlerinin yüzde 25'ini ihraç etmeyi planlıyor. PP çuval ihracatı yapmayı düşünen firma, bilinen ve sıkça ihracat yapılan piyasalar yerine; bilinmedik, yeni pazarlar arıyor ve önümüzdeki günlerde bu çalışmalarını da tamamlamış olacak.

Firma yetkilileri son olarak müşteri portföylerinin her geçen gün arttığını, ve kusursuz hizmet anlayışını benimsediklerini ekliyorlar.

Ürün Gamı

Firmanın üretmiş olduğu çuvallar; un, şeker, yem, gübre, kömür gibi birçok ürünün ambalajlanması için kullanılmakta.Ürün çeşitleri ise kısaca şöyle sıralanabilir:

PP düz kumaş
Un, yem çuvalları
Büyük tekstil çuvalları
Kömür çuvalı

Birlik Ambalaj, ayda 4.5 milyon adet çuval üretimi yapıyor.

Plastik Tüketimi

Firma ayda 360 ton PP rafya tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Birlik Ambalaj yetkilileri PP rafya alımlarında çok çeşitli menşeleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Amerika, Avrupa ve diğer yakın kaynaklardan alım yapıyorlar.

Hammadde alımlarında, başta kalite; sonra teslimat süresi ve fiyat gibi kriterlere dikkat ediliyor.

Büyüme Planları

Firma kapasitesini 2003 yılında artırmış ve 2004 yılında yine kapasite artışı gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Yapılacak olan yeni yatırımın ardından, çalışan sayısının 220'ye çıkarılması düşünülüyor. Birlik Ambalaj yetkilileri, kapasite artırımı neticesinde sağlanacak olan üretim artışı ve ürün gamının genişlemesiyle birlikte, mevcut iç pazar payını artırma ve dış pazarda da saygın bir firma olarak sektördeki yerini almayı amaçladıklarını söylediler.

Yön.Kur.Bşk. Sacit Erkol, bu yeni yatırımla birlikte "big-bag" üretimine de geçmeyi arzu ettiklerini söylerken; kapasite artışının ardından hammadde tüketiminin ayda 600 ton'a çıkacağını da ekliyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Birlik Ambalaj interneti aktif olarak kullanan bir firma. Ürün tanıtımına yönelik bir web sitesi de bulunuyor. Firma içinde internet; araştırma, piyasa araştırması ve haberleşme amaçlı kullanılıyor.

ChemOrbis'in çok faydalı bir ticari portal olduğunu düşündüklerini söyleyen Firma Yön.Kur.Bşk. Sacit Erkol, ChemOrbis'i takip ederek ihtiyaçları olan tüm bilgilere ulaşabildiklerini belirtiyor.

Elektronik ticaretin çok faydalı bir araç olduğuna inandıklarını da ekleyen Erkol, internet ve e-ticaret gibi araçları kullanmayan firmaların, çağın gerisinde kalacaklarını düşündüğünü de belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com