ChemOrbis
Rompetrol

08/04/2004 (16:57)Kısa Tarihçe

Rompetrol Grubu, arama ve üretim, arıtma ve petrokimyasal üretimi, toptan ve perakende satışlarının yürütüldüğü petrol ve doğal gaz operasyonlarından, petrol sahası donatımları ve hizmetleri ve lojistik, çevre hizmetleri ve bakım gibi bağlantılı konularda çalışan hizmet ve tedarik şirketlerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.

Ekvator, Libya, Irak, Rusya, Moldavya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan'da petrol ve doğal gaz yatırımları bulunan Rompetrol yakın vade için öncelikli planının Romanya, Orta Doğu ve Hazar Denizi bölgesinde yatırımlara odaklanmak olduğunu belirtiyor.

Rompetrol bir holding grubu olmadan önce, başlangıçta 1974 senesinde Romanya petrol ve doğal gaz endüstrisinin uluslararası kolu olarak kurulmuştu. Daha sonra 1993'te MEBO (işletme-istihdam satın alma ) tarafından özelleştirilerek petrol ve doğal gaz alanında Romanya'nın en büyük özel şirketi haline geldi.

Kuruluşun kontrolü 1998'de yerel bir yatırım grubu olan Dinu Patriciu'ya geçti. 1999'da da Hollanda'da The Rompetrol Group ("TRG") adıyla holdingleştirildi. 1999'da Ploiesti'deki Vega rafinerisini alarak ilk büyük satın almasını gerçekleştiren TRG'nin yüzde 25.1 hissesi 2002 yılında Avusturyalı OMV tarafından satın alındı.

TRG'nin en büyük satın alması 2001 yılında Karadeniz kıyısında yer alan Romanya'nın en büyük ve gelişmiş Petromidia S.A. petrol rafinerisinin satın alınması ile gerçekleşti. Rompetrol, tüm gücünü Petromidia'yı üretim merkezi haline getirmek için kullandı.

Rompetrol'ün Petromidia rafineri kompleksinde 200,000 ton/yıl kapasiteli bir kraker, 60,000 ton/yıl kapasiteli bir PP tesisi, 60,000 ton/yıl kapasiteli bir HDPE tesisi ve 60,000 ton/yıl kapasiteli bir LDPE tesisi yer alıyor.

Petromidia'daki ilk olarak 1980'lerde inşa edilmiş olan petrokimya tesisleri yoğun yatırımlardan sonra kısa süre önce yeniden faaliyete geçirildi. Petromidia şu anda yüzde 70 pazar payı ile Romanya'nın tek PP üreticisi konumunda.

Petrokimya faaliyetleri Aralık 2002'de kurulan Rompetrol Petrochemicals SRL adlı yasal bir tüzel yapı tarafından yürütülüyor.

Üretici çok yüksek kalite sunan güvenilir bir tedarikçi olmayı amaçlıyor. Ar-Ge programları ile ürünlerinin müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesi için çalışıyor.

Türkiye'deki tarihçesi

Rompetrol Petrochemicals pazarlama broşüründe, önemli bir olefin ve poliolefin açığı olduğu için Türkiye ve Akdeniz pazarlarının ana ihracat hedefleri olacağını belirtiyor.

Şirketin pazarlama ile ilgili basılı malzemelerinde poliolefin üretiminin Romanya pazarına ve başta Türkiye, Sırbistan ve Moldavya olmak üzere çevre bölgelere yönlendirileceği belirtiliyor. İtalya da Rompetrol Petrochemicals için önemli bir pazar.

Üreticiden bir kaynak şunları söyledi: "Türkiye'de ciddi bir pazar payı hedefliyoruz . Türkiye pazarını Balkanlardaki en önemli pazar olarak görüyoruz - Bu bölge Rompetrol Petrochemicals'ın büyük bir oyuncu olarak kazanmak istediği bir hedef. Rompetrol Petrochemicals ile Türk müşterilerle arasından eskilere dayanan ilişkiler var - Petromidia Kompleksi özelleştirilmeden önce de Türkiye sürekli alım yapan bir alıcıydı - ve bu ilişkiler sürekli gelişiyor."

Ürün Gamı

Petrokimya ürünleri şu uygulamalar için PP, LDPE ve HDPE ürünlerinden oluşuyor:

Film
    Şişirmelik film
    BOPP
Kalıp
    Şişirmelik
    Enjeksiyonluk
Ekstruzyon
    Elyaf
    Boru
    Levha Ekstruzyon
    Bant
Şişe
    Şişirmelik

Yukarıdaki ürünler, Germanischer Lloyd Certification tarafından ISO 9001:2001 ve EN ISO 14001:97 sertifikalıdır.

Büyüme Planları

Üretici, büyüme planlarının hammadde tedarikinde bağımsızlaşmayı içerdiğini söylüyor. Ayrıca, bölgedeki en karlı petrokimya şirketi olunması ve Orta - Doğu Avrupa pazarında önemli bir oyuncu haline gelinmesi hedefleniyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Rompetrol Petrochemicals, e-ticaret girişimleri için büyük yatırımlar yapmış durumda. Müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri arayabilecekleri katalog formunda bir "kurumlararası" siteye sahip. Hammaddeler için üretim süreci veya ürün adına göre arama yapılabiliyor. Kullanıcılar katalogda bulunan her bir ürün için özellikleri içeren dokümanlara ulaşabiliyorlar. Rompetrol ayrıca müşterileri için, sipariş girişi, sipariş durum takibi, raporlama ve teknik verilere erişimi mümkün kılan özel bir online ortam da sunuyor.

Bilginin traderler kadar üreticiler için de hayati olduğu görüşünde olan Rompetrol Petrochemicals bir ChemOrbis üyesi. Kuruluş, kullandığı diğer internet platformlarının yanında ChemOrbis'i, faaliyet gösterdiğimiz alandaki bilgilerin toplanması ve paylaşılması açısından önemli bir araç olarak görüyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com