ChemOrbis
Astan

21/06/2004 (16:58)Kısa Tarihçe

Astan Plastik Tekstil Tic. ve San. Ltd. Şti., 1978 yılında plastik sektörüne hammadde tedarikinde bulunmak amacıyla Zeynel Aslan tarafından kurulmuştur. Kuruluşlarından beri ürün yelpazesini genişletmeye çalıştıklarını söyleyen firma yetkilileri, önceleri sadece Petkim ürünlerinin satışını yaparlarken bugün yurt dışından bazı mümessilliklere sahip; gün geçtikçe büyüyen bir firma olduklarını söylüyorlar. Astan Plastik, kardeş firması olan Astek Plastik ile beraber plastik hammadde sektöründe faaliyet göstermektedir.

Her iki firma da satış faaliyetlerini İstanbul'da aynı organizasyon altında yönetmektedir. Astan Plastik'in merkez ofisi İstoç'ta bulunurken; Tahtakale'de bir ofis; Bayrampaşa ve İkitelli'de de satış ofisi ve depoları mevcuttur. Firmanın toplam 800 m2'lik deposu bulunmaktadır. Astan Plastik bünyesinde 9 kişi çalışmaktadır.

Firma yetkilileri, müşterileri odaklı ve kaliteli hizmet vermek anlayışına sahip olduklarını belirtiyorlar. Astan Plastik'in kalite anlayışında, tam müşteri memnuniyeti, takım oluşturma gücü, disiplin, dürüstlük ve samimiyet, zamanlama ve liderlik parametrelerine dikkat edildiği ekleniyor. Firma yetkilileri, ihtiyaç duyulan hammaddelerin belirlenmesi ve bu ürünler hakkında teknik destek verilerek çözüm üretilmesinde yurt dışındaki uzmanların fikirlerini aldıklarını da belirtiyorlar.

Ürün Gamı

Astan Plastik, aşağıdaki hammaddelerin tedarikini yapmaktadır:

Kristal ve antişok PS
Mühendislik plastikleri - ABS, SAN, PMMA, PC, K-Resin
PP
PE

Firmanın satışlarının yüzde 55-60'ını PS; kalanını ise diğer hammaddeler oluşturmaktadır.

Plastik Hacmi

Firmanın şu anki toplam satış hacmi yaklaşık 17-20,000 ton aralığında değişiyor. Görüştüğümüz firma yetkilileri, 2004 yılında 30,000 ton; 2005 yılında ise 40,000 ton hammadde satmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

Tedarik Kaynakları

Astan Plastik, Pakistanlı PS üreticisi Pak Petrochemical Industries (PVT) Ltd.'nin Türkiye mümessilliğini yapmaktadır. ABS ve diğer mühendislik polimerlerinde ise Tayvanlı üretici Chi-Mei'nin ürünlerini tedarik eden firma, PP ve PE'de Petkim ve Mısır menşeli ürün tedarikinde bulunmaktadır.

Büyüme Planları

Astan Plastik yetkilileri öncelikli olarak satış hacmini artırmaya yönelik büyüme planları olduğunu belirttiler. Firma bu yıl satış hacmini 30,000 ton'a; önümüzdeki yıl ise 40,000 ton'a çıkarmayı hedefliyor. Firma yetkilileri, mevcut hammadde portföyü için yeni distribütörlükler edinmeyi istediklerini de ekliyorlar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Astan Plastik internetin faydalarına inanan bir firma. Firmanın ürün ve şirket tanıtımına yönelik bir web sitesi de bulunuyor. Görüştüğümüz firma yetkilisi bilgi toplama ve haberleşmede internet araçlarını kullandıklarını belirtiyorlar.

ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını belirten Astan Plastik yetkilileri, fiyat rapor ve haberlerini, istatistikleri takip ettiklerini söylüyorlar. Ticaret platformlarından TTT'yi kullandıklarını; bu sayede yeni müşterilerle tanıştıklarını ve daha kolay ticaret gerçekleştirdiklerini belirtiyorlar. Görüştüğümüz firma yetkilisi son olarak teknolojinin sürekli geliştiği günümüzde, ChemOrbis üzerinden işlem gerçekleştirmenin faydalarını gördüklerini ekliyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com