Skip to content

Supreme Petrokimya Ltd.Supreme Grubu
Kısa Tarihçe

Supreme şirketler grubu Hindistan'daki 20 üretim tesisinde çok çeşitli plastik ürünleri üretmektedir. Grup 82 000 ton/yıl'ın üzerinde polimer işlemektedir.

Supreme Grubu dünyadaki en büyük PP mat üreticisidir. Aynı zamanda Hindistan'ın en büyük enjeksiyon kalıplama üreticisi olan grup, sandık ve kova üretiminde olduğu gibi esnek paketleme ve ağır konstrüksiyon ile tarımsal film üretiminde de önde geliyor. Grup kalıplı mobilya, U-PVC boru ve tesisat, ambalajlık film, BOPP film, gıda servisinde kullanılan eşya ve sert PVC film de üretmektedir.

Polistiren tesisi Supreme Petrochem Ltd tarafından işletilmektedir. Şirket 1989 yılında Supreme Industries Ltd ve Rajan Raheja grubu arasında stiren bazlı ürünlerin üretimi ve pazarlanması amacıyla müşterek teşebbüs olarak kurulmuştur.

PS tesisi 1995 yılında Amerikan Huntsman Chemical Corporation ve Lummus Crest teknolojisiyle üretime başlamıştır. Başlangıç kapasitesi 36 000 ton/yıl kristal PS ve 30 000 ton/yıl antişok PS iken sonradan toplam kapasite 112 000 ton/yıl'a, daha sonra ise 204 000 ton/yıl'a çıkarılmıştır. Şirket geçtiğimiz Kasım ayında tesisini 296 000 ton/yıl kapasiteye çıkarmayı kararlaştırmıştır. Halen yürürlükte olan dar boğazları giderme işleminin 2005'in ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

Supreme aynı zamanda 40 000 ton/yıl'lık bir EPS tesisi kurmayı da planlamaktadır. Şu anda teknolojinin seçilmesi aşaması tamamlanırken, üretime başlama tarihi olarak 2006 sonu planlanmaktadır. 15 000 ton/yıl kapasiteli yeni bir BOPS tesisi de kurulacaktır. Bu tesisin ise 2007 sonunda başlaması beklenmektedir.

Şirket güçlü bir müşteri destek departmanıyla müşteri memnuniyeti sağlama konusundaki kararlılığını göstermektedir. Şirket, çevre koruma ve tesisler civarında yaşayan insanların güvenlik ve refahının sağlanması yolunda gösterdiği çabalarla uluslararası kamuoyunun takdirini kazanmıştır. İngiliz Güvenlik Konseyinin 5 yıldızlı belgesini, DNV Hollanda'dan ise ISO 14000 belgesini almaya hak kazanmıştır.

Supreme Petrokimya Avrupa, Güney Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya'ya ihracat yapmaktadır.

Türkiye'deki Geçmişi

Supreme, bölgesindeki PS sanayii içinde kurumsallaşmış bir firma olduğunu belirtmektedir. Şirket, son derecede üstün kaliteli malzeme tedarik etmekte, ürün gamlarını araç gereç sanayiini ve diğer başlıca uygulamaları da kapsayacak şekilde sürekli genişletmektedir. 1996 yılından bu yana Türkiye'ye PS satmakta olan Supreme, Türkiye piyasasına girerken başlıca aracılarının Vinmar, Louis Dreyfus ve Cotrade olduğunu kaydediyor.

Ürün Gamı

Supreme çok çeşitli kristal, antişok ve özel PS türlerini piyasaya sunmaktadır:

Köpük levha, tek kullanımlık ürünler için köpük tabaka, ekstrüzyon şeffaf tabakalar ve CD, mücevher kutuları, diş fırçaları, tükenmez kalem gövdeleri, vs. gibi kalıplanmış ürünler için yüksek ısılı kristal polistiren
Sebzelik sepetleri gibi buzdolabı parçaları, diş fırçaları, tükenmez kalemler için yüksek dayanıklılıkta, ileri akıcılıkta kristal polistiren
Enjeksiyon kalıplama için kolay akan kristal polistiren
Ekstrüzyon kaplama ve enjeksiyonla kalıplanan ev eşyaları ve tuhafiye ürünleri için orta akışkanlıkta kristal polistiren
TV kabinleri, bilgisayar aksesuarları vs. enjeksiyonla kalıplanması için yüksek akışkanlıkta antişok PS
İnce çeperli tek kullanımlık ambalaj için orta akışkanlıkta, üstün dayanıklı, yüksek sıcaklıklı antişok PS
Tek kullanımlık ve genel ambalajlama için ekstrüzyonluk antişok PS
Bavul kasaları, kozmetik kutuları, ayakkabı topukları için ABS üzerinde süper antişok PS kenarlar ve FR antişok PS için baz resini
Buzdolabı kapısı/iç kaplamaları ve gündelik kaplar için Freon, HCFC 141b ve siklopentana karşı üstün kimyasal ve ESC dirençli antişok PS.
Ofis aksesuarları, kameralar, oyuncaklar, mikrofloppy disketler, araç gereç kapları vb. gibi kısa ömürlü ABS uygulamalarının yerini almak üzere tasarlanmış yüksek parlaklıkta antişok PS

SUPREME ürünlerinin bütün türleri FDA 21 CFR 177.1640 uyarınca gıdayla temas eden uygulamalar için gerekli şartlara uygundur. Yüksek nitelikli gıdayla temas eden uygulamalar için çok düşük artık bırakan monomer içerikli türler de bulunmaktadır.

Büyüme Planları

Büyük çoğunlukla gelişen Hint ekonomisiyle birlikte Supreme PS üretimini geliştirme fırsatı yakalamayı ummaktadır. Televizyon, çamaşır makinesi, klima ve otomobil gibi ürünler için Hindistan iç piyasasında talep artmaktadır. Hindistan dışında ise Supreme ihracatını artırmayı amaçlayarak, bu hedefe girişimcileri ihracata yönelik PS üretim tesisleri kurmaya teşvik ederek ulaşmayı planlamaktadır.

Şirket, 40 000 ton/yıl kapasiteli yeni bir EPS tesisiyle ve 15 000 ton/yıl kapasiteli bir BOPS tesisiyle genişlemeyi planlamaktadır. EPS tesisinin 2006 sonunda, BOPS tesisinin ise 2007 sonunda üretime geçmesi beklenmektedir.

Supreme, PS kapasitelerini 400 000 ton/yıl'a çıkarmayı değerlendirdiklerini de belirtmektedir.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Supreme, İnterneti firma hakkında güncel bilgiler sunmak ve ürünlerini topluluğa tanıtmak amacıyla kullanmaktadır. Üreticinin pazarlama amacıyla kendi web sayfası da bulunmaktadır.

Supreme, dünya çapındaki PS sanayii hakkında güncel bilgiler edinebildikleri için ChemOrbis üyesi olduğunu söylemektedir. Supreme'den bildirildiğine göre, ChemOrbis küresel bazda plastik sektörü hakkında bilgi edinmek için ilk adres haline gelmiştir. Sunulan bilgilerin tam ve özgün olduğu belirtilmektedir.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin