ChemOrbis
Kurt Kumaş

27/08/2004 (16:34)Kısa Tarihçe

Kurt Kumaş firması 1970 yılında Gaziantep'te pamuk işleme tesisi ile faaliyete geçmiş ve 1980'lerin başında şirketin başına Sn. Ali KURT geçmiştir.

Firma 1992 yılında ilk olarak Open-End tesisi ile faaliyetlerine devam etmiştir. Bu yıllarda hızla büyüyen firma, üretiminin %50'lere varan kısmını ihraç ederek, Türk ekonomisine katkı sağlayıp aynı zamanda da yeni yatırımlar için araştırma - geliştirme çalışmalarını hızlandırmıştır. İhracatın çoğunluğu Avrupa, Amerika ve Ortadoğu ülkelerine gerçekleşmektedir.

2001 yılında, gelecek vadeden Spunbond Nonwoven kumaş üretimi için yatırım kararı alınmış, bu vesile ile Kurt Kumaş San.Tic.A.Ş. firması, Gaziantep'teki 2. Organize Sanayi Bölgesinde 25,000 m² alan üzerinde 10,000 m² si kapalı olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Son teknolojiyi takip eden firma Türkiye'deki en kaliteli Spunbond kumaşını üretmek için 3,20 mt eninde 5,000 ton/yıl kapasiteli hattı almıştır. 13 gr/m²-170gr/m² ağırlıkları arası ve her türlü farklı aplikasyonlarda kumaş üretmektedir. İsteğe bağlı olarak PP Spunbond + PP veya PE lamine desen, baskı gibi kumaş üzeri farklı uygulamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda, her türlü renkli, U/V katkılı, hijyenik, antistatik, yanmaz kumaşların üretimi yapılmaktadır.

Son teknoloji ürünü kesme-aktarma makinesi ile 100 mm 'den 3200 mm 'ye kadar kesme ve 1200 mm çapta bitmiş kumaş üreterek özellikle çocuk bezi, kadın bağı sektörünün hijyenik ve yüksek metrajlı (~10,000 mt/top) kumaş ihtiyacına cevap vermektedir. Firma toplam 60 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Ürün Gamı

Firmanın hedeflediği pazarlar arasında, hijyenik sektörü, medikal ürünler, ziraat, ayakkabı-çanta, yatak-yorgan, promosyon sektörü, paketleme, filtreleme sektörü ve otomotivin yanında, bir çok özel uygulama da bulunmaktadır.

Bu pazarların ihtiyaçlarına yönelik olarak, ayakkabı, çanta, elbise, halı, araba kılıfları, ekin kaplama, ayaza karşı koruma, zararlı haşerelerden koruma vb. amaçlı zirai ürünler, medikal olarak enfeksiyonlara karşı koruma özelliği bulunan hijyenik, güvenli, düşük maliyetli kumaşlar üretilmektedir. Ayrıca galoş, bone, önlük, bebek bezleri, hasta bezleri ve kadın bağları, yatak ambalajları, astarları, yay kaplamaları, yorgan yastık yüzleri, genel ambalajlar gibi sayısız uygulamaya yönelik kumaşlar da tüketicilerin kullanımına sunmaktadır.

Plastik Tüketimi

Firma yıllık bazda yaklaşık 5000 ton PP tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Firma hammadde tedarikini doğrudan yurtdışından gerçekleştirmektedir. Başlıca tedarikçileri arasında Avrupa'dan Borealis, Basell, BP ve ExxonMobil bulunmaktadır.

Büyüme Planları

Genel firma stratejisine uygun olarak Kurt Kumaş, gelecek vadeden, Türkiye ve Dünya piyasasında önümüzdeki yıllarda yükselen bir grafik izlemesi beklenen, firma ve Türkiye ekonomisi için maksimum katma değeri üretecek yeni teknolojilere yatırımı sürdüreceğini ifade ediyor. Bu bağlamda firma, genel makroekonomik durumu da dikkate alarak, 2005 yılı içerisinde spunbond nonwoven kumaş üretimine yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma yetkilileri, zengin içerikli web sayfaları aracılığıyla kendilerini tüm dünyadan ilgililere tanıtmak amacıyla interneti kullandıklarını belirtiyorlar.

ChemOrbis'in güncel piyasa bilgilerine ulaşmak ve doğru zamanda doğru adımları atmak açısından kendilerine çok yardımcı olduğunu anlatan yetkililer, hem yerel, hem de uluslararası piyasaları takip etmede ChemOrbis'in vazgeçilmez bir kaynak olduğunu söylüyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com