ChemOrbis
Uslu Plastik

03/11/2004 (10:01)Kısa Tarihçe

Uslu Plastik, 1993 yılında İstanbul'da Ahmet Uslu tarafından kuruldu. Firma ilk kurulduğu yıllarda, hammadde alım-satımının yanında, plastik poşet imalatı alanında da faaliyet gösteriyordu. 1998 yılında özellikle Rusya'ya kulplu poşet ihracatına başlayan Uslu Plastik, 2000 yılına kadar bu ülkeye olan ihracatını yoğun şekilde sürdürdü.

Hammadde ticaretinde ise 1993-2000 yılları arasında Uslu Plastik, çoğunlukla iç piyasadan hammadde satın alarak, kendi üretimleri için kullandıkları hammaddeler dışında yine iç piyasada mal satıyordu. Firma, 2000 yılında üretimden çekilerek, iş alanında ağırlığı hammadde ticaretine verdi. Bu dönem sonrasında, yurt dışından hammadde ithalatı da yoğunluk kazandı.

Ürün Gamı

Uslu Plastik ticareti yapılan ürünler ve bunların toplam işlem hacmi içindeki payı aşağıdaki gibidir:

Ürün Payı (%)
HDPE 40
LDPE 30
PP 20
PS 10

Plastik Hacmi

Uslu Plastik, ayda ortalama 1000 ton kadar plastik hammaddesi alıp satmaktadır. Hammadde alımlarının %70'i ithalat yoluyla gelmekte, %30'u ise iç piyasadan temin edilmektedir.

Tedarik Kaynakları

Uslu Plastik, ticaretini yaptığı plastik hammaddelerini, ürünlere göre ağırlıklı olarak aşağıdaki ülkelerden ithal etmektedir:

HDPE Rusya, Suudi Arabistan, Çek Cumhuriyeti, ABD
LDPE ABD, Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan, Portekiz, Belçika
PP ABD, Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan, Portekiz, Belçika
PS Hindistan, İran, Çek Cumhuriyeti, Hollanda

Büyüme Planları

Uslu Plastik, ticari kapasitesini geliştirmek, ithalatın yanında ihracat da yapabilmek amacıyla, özellikle HDPE ve LDPE ürünleri ile ilgili yeni tedarikçiler ila bağlantı kurma çabalarını sürdürmektedir.

Uslu Plastik, üretim alanındaki geçmiş deneyimlerinden de faydalanarak, gelecek vadeden nihai ürün üretimi konusunda araştırma içindedir. Öncelikle sektörle ilgili olan, yurt içi piyasada ve ihracatta süreklilik arz eden, teknik ve stratejik özelliği bulunan alanlara yatırım yapılabileceği ifade edilmektedir.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma yetkilileri, ChemOrbis'ten en çok piyasayı analiz etmek açısından faydalandıklarını belirtiyor. Hem yurt içi, hem de yurt dışı piyasalarda ticaretin, gitgide hızlanan bir tempoyla ilerlemesi, piyasaların çok değişken olmasına yol açıyor. Yetkililer, ChemOrbis sayesinde oluşabilecek yeni durumları önceden görebildiklerini ve buna göre tedbirler aldıklarını belirtiyor. Piyasa oyuncularının çok yakından takip edilebilmesi sayesinde, firmanın müşteri portföyünün de genişlediği ifade ediliyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com