ChemOrbis
Arkema

24/03/2005 (11:13)Genel Tarihçe

Resmi olarak 1 Ekim 2004’te kurulan ve adlandırılan Arkema, o tarihten itibaren, Atofina, yapısını değiştirerek, Arkema ve Total Petrochemicals adında iki şirket kurdu. Total Grubu’nun Kimyasallar Bölümü olan Atofina, temel kimyasallar, normal polimerler, ara mamuller, performans polimerleri ve özellikli kimyasallar alanında dünyanın ileri gelenlerinden biri konumundaydı. Plan, ilk olarak, Şubat 2004’de, zorlu ekonomik ortama cevaben açıklandı. Total, daha özerk, piyasaya yönelik ve reaktif işler ortaya çıkarmaya karar verdi.

Arkema, vinil ürünler, ara mamuller ve performans ürünleri değerlerini birleştirecek, merkezileşmemiş bir organizasyon olarak kuruldu.

Total’in başkanı ve CEO’su Thierry Desmarest’in sözleriyle: “Arkema’nın 2006’ya kadar, faaliyet gösterdiği alanlarda kimya endüstrisinin bütünleşmesinde yer alabilecek, rekabetçi, bağımsız bir işletmeci olması tasarlandı. Yeni ünite, bağımsız bir şirket olmak için gerekli organizasyonu yaparken, performansını arttırmak için Total’le geriye kalan zamanını değerlendirecek.

2003 yılındaki 5 milyar euroluk satışla, vinil ürünler, ara mamüller ve performans ürünleri faaliyetleri, Atofina’nın Avrupa’da, bazı durumlarda ise dünyada lider pozisyonlarda bulunduğu on üç aktiviteyi içeriyor. Bu, Tiyokimyasallar(dünya lideri), Flüorokimyasallar ve Oksijenlendirilmiş ürünler (dünyada sırasıyla 2. ve 3. konumda), akrilikler, PMMA(dünyada 3. sırada) ve mühendislik polimerleri (dünyada 3. sırada) için geçerli bir durum. Klorokimyasallar alanında, Arkema, Avrupa’nın 3. en büyük klorin PVC üreticisi.

Şirket, 5 milyar euroluk satışlarının 3 milyar eurosunun Avrupa’da, 1.2 milyar eurosunun ABD’de ve 0.8 milyar eurosunun ise dünyanın geri kalanında yapıldığı belirtiyor.

Arkema'nın faaliyet gösterdiği üç bölüm şunlar:

1. Vinil Ürünler
 • Klorokimyasallar ve PVC
 • Vinil bileşimler
 • Borular ve profiller(Alphacan)
2. Endüstriyel Kimyasallar
 • Akrilikler
 • Flüorokimyasallar
 • Hidrojen peroksit
 • PMMA (Atoglas)
 • Tiyokimyasallar
3. Performans Ürünleri
 • Katkılar
 • Tarımsal kimyasallar(Cerexagri)
 • Organik peroksitler
 • Özellikli kimyasallar(Ceca)
 • Teknik polimerler
 • Üre Folmatdehit Resinler

Arkema, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da, 90 üretim tesisi ve 6 araştırma merkezi ile faaliyet gösteriyor. Tesislerinin 35’i Fransa’da olmak üzere 60 tanesi Avrupa’da, 20 tanesi Kuzey Amerika’da ve 5’i Çin’de olmak üzere 10 tanesi de Asya’da yer alıyor.

Türkiye’deki Tarihçe

Arkema’nın tarihi, selefi Atofina ile başladı. O tarihten bu yana, şirket ofislerini değiştirdi ve Total personelinden ayrıldı, fakat ülkedeki ofisini korumayı planlıyor.

Bir şirket temsilcisi, şirket artık faaliyet alanını belirlediğine göre, müşteri hizmetlerine daha fazla odaklanabileceklerine inandıklarını söyledi. Şirketin, ana hedefi, daha fazla rekabet edebilen global bir oyuncu olmak ve böylece ürün ve servis açısından müşterilerine en iyiyi sunabilmek.

Arkema tarafından dünya çapındaki 23 şubesinde de yapılan karşılaştırmalı bir çalışmada, Türkiye ofisi, Almanya, Güney Kore ve İtalya’nın ardından 4. sırada ve en ticari ofis kategorisinde ilk sırada yer aldı. Atofina ile ilgili daha önceden yayınlanan bir müşteri profilinde, Türkiye ofisinin, şirketi doğrudan temsil etmek için 1995’te kurulduğu, bundan önce işlemlerin çeşitli acenteler ve distribütörler aracılığıyla gerçekleştirildiği belirtilmişti. Kendi ofisini açmasının üç sebebi vardı; Türkiye, gelecek vadeden ve büyüme potansiyeline sahip bir ülkeydi; gümrük birliği, henüz kurulmamış olsa da, kesinlikle onaylanacaktı ve son olarak şirket ülkedeki yatırım olanaklarını incelemek istiyordu.

Ofisin ihtiyaç duyulduğunda, uzmanlığını kullanarak müşterilerine destek verebilmek için burada bulunuyor. Bir Arkema temsilcisi, hala Türkiye’ye bağlı olduklarını ve Türkiye’nin önemli bir piyasa olduğuna inandıklarını kaydetti.

Ürün Çeşitleri

Arkema, vinil işlerini Atofina’dan devraldı ve bu yetkiyle bu ürünleri Türk piyasasına sunuyor.

Arkema, süspansiyon ve emülsiyonluk PVC, PVC kopolimerleri gibi özellikli ürünler, PVC bileşimleri ve etki değiştiriciler ile işleme katkıları gibi PVC katkılarını sunuyor. Ayrıca, Türkiye piyasasına kostik soda sağlıyor.

Şirketin Türkiye’de hedeflediği yıllık satış hacmi şöyle:

 • Süspansiyonluk PVC     7-8,000 ton
 • Emülsiyonluk PVC     6,000 ton
 • Bileşimler      3-4,000 ton


Atofina başlığı altında yayınlanan önceki üye profilinde, şirketin Türkiye’ye esas olarak emülsiyonluk PVC sattığı kaydedilmişti. Bununla birlikte şirket, o zamandan bu yana, Türkiye’yi Akdeniz’in önemli bir piyasası olarak görmeye başladığında, stratejisini değiştirdi. PVC için Şubat 2003’de zorunlu kılınan ve Batı Avrupa ülkelerinin çoğuna uygulanan antidamping vergilerinden muaf olmasının da, şirkete bazı yardımları oldu.

Şirket, ayrıca Türkiye’deki bileşimler işini de ilerletmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak, bir şirket temsilcisi Durastrength 300 serileri ile dünyanın önde gelen 3 katkı maddeleri - tedarikçisinden biri olduklarının altını çizdi.

Büyüme Planları

Arkema, Şubat 2005’te, vinil ürünler alanında önde gelen oyuncular arasında yer alma konusundaki bağlılığını sürdürdüğünü doğruladı. Şirket, bu doğrultuda, vinil ürünler işinde mallarını daha rekabet edebilir hale getirmek için, beş yıllık bir süreç içinde 300 milyon euro yatırım yapmayı planlıyor. Bu durum ise işi konsolide etmeyi gerektiriyor. Arkema, yaptığı bir açıklamada en verimli tesislerinin kapasitesini arttıracağını, bununla birlikte kayba sebep olan üretim hatlarını kapatacağını belirtti.

Planın PVC’yle ilgili bazı ayrıntılarının yer aldığı kısım ise yayınlandı. Plana göre, Saint-Auban kompleksindeki VCM faaliyetleri, 2005’nın birinci çeyreğinde durdurulabilir. Saint-Fons yöresi, genel amaçlı PVC üretimi doğrultusunda yeniden düzenlenebilir ve vinil birleştirme tesisi de durdurulabilir. Vinil bileşim üretimi Arkema’nın diğer tesislerinin bulunduğu yörelere, özellikle de Reims’da bulunan Resinoplast yöresine tahsis edilebilir.

Balan yöresindeki PVC tesislerinin kapasitesinin 4 milyon dolarlık bir projeyle 325,000 tona çıkarılması, 1.5 milyon euroluk bir proje ile Jarrie tesisinin rekabet edebilirliğini sürdürülmesi beklenebilir. Buna ek olarak, Jarrie yöresinin çevresel performansını arttırmak için 5 milyon dolar ve Fos-sur-Mer ile Lavera tesislerinin klorid ve vinil klorid kapasitesini arttırmak için de 28 milyon euro ayrılabilir. Yaklaşık 7 milyon euro da, genel amaçlı PVC için Berre yöresinin kapasitesinin arttırılması için harcanabilir.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Şirket, internetin değerini kavramış durumda. İnterneti, iletişim için güçlü bir araç olarak görüyor ve kendileri için faydalarını görmek için e-ticaret trendlerini dikkatle izliyorlar.

ChemOrbis’e gelince, “çok cesur ve zorlayıcı bir çaba” olduğuna ve iş dünyasında radikal bir değişiklik getirdiğine inanıyorlar. Bununla birlikte, ChemOrbis için çok fazla çaba harcandığının farkındalar ve bu çabaların takdir edileceğine inanıyorlar. Atofina’dan bir yetkili, ChemOrbis projesinin, piyasadan yararlanmaktan ziyade, gerçekten üye geri bildirimlerinden oluştuğunu ve bunun da piyasanın ihtiyaçlarıyla kesinlikle aynı doğrultuda olduğunu belirtiyor. Yetkili “ChemOrbis, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamak adına öyle büyük bir iş başardı ki kat edecekleri yol çok da zor olmamalı ve şu ana kadar da başarılı oldukları görülüyor”, dedi.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com