ChemOrbis
Bayteks

25/05/2005 (15:50)Kısa Tarihçe

1992 yılında kurulan ve Gaziantep'te faaliyet gösteren Bayteks pamuk ipliği imalatıyla işe başladı. 1997 yılında şu anda sahibi olduğu tek hatlı BCF ipliği üretim fabrikasını satın alan Bayteks, daha sonra fabrikaya ikinci bir üretim hattı eklemiş. 2004 yılı başında 5400 ton/yıl kapasiteli non-woven (dokusuz kumaş) hattını ekleyen firma, en son 2004 yılının Ağustos ayında dördüncü iplik hattını ekleyerek kapasitesini arttırmış. Şirket halen polipropilen temelli iplik ve dokusuz kumaş üretiyor.

Ürünler

Bayteks'in uzmanlık alanı iplik olduğu için şirket MFI 25 elyaflık polipropilenden BCF ve heat set tipi iplik üretiyor. Teknik bir deyişle şirket 1300 - 2600 DTX aralığında monokolor iplik üretimine odaklanmış durumda.

Plastik Tüketimi

Aylık 960 ton üretimi olan şirketin senelik alımı ise yıllık yaklaşık 12 000 ton elyaflık polipropilen olarak ifade ediliyor. Bunun yanı sıra, firmanın yıllık yaklaşık 5000-5500 ton PP non-woven işleme kapasitesine sahip.

Tedarik Kaynakları

Tedarik kaynağı olarak BP Amoco ile çalışmayı tercih eden Bayteks, Basell, Borealis ve Hellenic’in yanı sıra tüccarlarla da çalıştığını belirtiyor. Alımların ihtiyaca ve fiyatlara göre değiştiğini belirten Bayteks Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Bayram, ağırlıklı olarak BP Amoco ile çalıştıklarını belirtiyor. Şirket için zaman faktörü önemli olduğundan dolayı tedarik kaynağının yakınlığı da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Satış şartlarının CIF Mersin ve 360 gün akreditif olarak tercih edildiği ifade ediliyor.

Ürün Spesifikasyonları

Bayram ürün spesifikasyonu olarak şirketin beklediği şartların başında işletme şartlarında sağladığı verim performansını gösteriyor. Makinada kullanılan boya ve katkı maddelerine uyum bu performansta “olmazsa olmaz” faktör olarak gösteriliyor. Bayram fiyatın da önemli bir faktör olduğunu ancak performansın arkasından ikinci sırada geldiğini belirtiyor.

Büyüme Planları

2004 yılında tamamladığı yatırımları ile 4 hattında tamamı heat set olmak üzere toplam 11 500 ton/yıl PP iplik üretimi yapan Bayteks, yakın zamanda PP iplik kapasitesini arttırmaya yönelik bir planları olmadığını belirtti. 2004 yılı başında üretime başlayan yeni PP non-woven hattı ile yılda yaklaşık 5000-5400 ton üretim yapan firma, ilave yatırımlarla kapasitelerini arttırmayı düşünüyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Bayram İnternet’in bugün kazandırdıklarından ve gelecekte kazandıracaklarından oldukça umutlu olduğunu belirtiyor. İnternet’in alım ve satış konsunda en hızlı imkanları yarattığını ifade eden Bayram, bu yüzden ChemOrbis sistemini gayet yararlı bulduklarını, sistemi kullanırken alıştıkları ticaret ortamından uzaklaşmadıklarını ve sistemin mümkün olan her türlü imkanını kullanmayı istediklerini ifade ediyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com