ChemOrbis
Eruslu

11/07/2005 (14:08)Kısa Tarihçe

1972 yılında Gaziantep’te kurulan ERUSLU Tekstil San ve Tic A.Ş. değişik alanlardaki faaliyetlerinden sonra 1990 yılında PP çuval üretimine başlamıştır. 1995 yılında PP sentetik kesik elyaf, 1998 yılında PP BCF halı ipliği üretime başlayan firma, 2001 yılında PP BCF tricolor sentetik iplik ve PP CF iplik üretimi ile büyümeye devam etmiştir.

Modern tesislerinde üretim yapan firma, kaliteden ödün vermeden müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya odaklanmıştır. Üretimin her aşamasında yapılan kalite kontroller ve testlerle ürünlerde mükemmellik hedeflenmektedir. Üretimlerinde kendilerine yüksek standartlar koyan firma, hedeflerini her sene yükseltmektedir.

Halen yıllık toplam 35 000 tonun üzerinde üretim kapasitesi bulunan firma, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yıllık ortalama 7200 ton BCF iplik ihracatı yapmaktadır.

Yakın zamanda yaklaşık 10 000 ton/yıla çıkaracağı sentetik çuval ipliği üretim kapasitesi bulunan firma, torba ve düz kumaş yapımında kullanılmak üzere 50 000 000 m2 kumaş üretmektedir. Firmanın, modern tesislerinde un, yem, gübre, pirinç, kömür, kil, tekstil ve su boruları gibi çeşitli sektörlerde kullanılan her renk, en, ebat ve ağırlıkta PP sentetik çuval üretimi yapılmaktadır.

Ürün Gamı

ERUSLU Tekstil San ve Tic. A.Ş’nin ürünleri arasında:

  PP Sentetik CF İplik
  PP BCF Sentetik Halı İpliği
  PP Sentetik Çuval
  PP Sentetik Elyaf
bulunmaktadır.

Plastik Hacmi

Firma satın aldığı PP rafya ve elyafı aşağıdaki mamullerin üretiminde kullanmaktadır:

  2040 ton/yıl sentetik CF iplik
  5 400 ton/yıl sentetik elyaf
  6 600 ton/yıl çuval ipliği
  21 600 ton/yıl sentetik halı ipliği

Tedarik Kaynakları

Hammadde ihtiyaçlarını karşılamak için Avrupa menşelerini tercih eden firma, üretici firmalarla irtibat halinde bulunmaktadır. Genellikle hammadde ithalatı yapan Eruslu, fiyatlar cazip olduğu ya da acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere zaman zaman yurtiçi piyasaya da yönelmektedir.

Büyüme Planları

Her geçen yıl büyümeyi hedefleyen firma, 10 800 ton/yıl olan BCF iplik kapasitesini 2005 başında %100 arttırarak 21 600 ton/yıla çıkardı. Firma, 2005 yılı Temmuz sonunda sentetik çuval ipliği kapasitesini 3 000 ton/yıl artırmayı planlıyor. Halen Avrupa ülkelerine yıl da 7200 ton BCF iplik ihracatı yapan firma, ihracat piyasasındaki payını da arttırmayı hedefliyor.

Eruslu daha önce bir süre yürüttüğü ancak daha sonra ara verdiği non-woven üretimine de bu sene içerisinde yeniden başlamayı planlıyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Eruslu, ChemOrbis’in plastik piyasasındaki gelişmeleri takip etmek için çok faydalı olduğunu düşünüyor. Haftalık piyasa analizleri ve monomer analizlerini düzenli olarak takip ettiklerini belirten firmadan bir yetkili, ChemOrbis’te yer alan makro ve bültenlerin de ilgilerini çektiğini kaydetti.

Yetkili, ticaret platformlarının satıcıları bir araya getirdiğini ve kendilerine kolaylık sağladığını belirterek, alım aşamasında söz konusu platformu etkin ve yaygın olarak kullandıklarını ifade etti.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com