Skip to content

BasellKısa Tarihçe

Merkez ofisi Hollanda’da bulunan Basell, polimer üretiminde dünya çapında bir lider konumunda yer alıyor. Şirket, Elenac, Montell ve Targor şirketlerinin birleşmesiyle kurulmuştu. Temmuz 2005 tarihinde, Nell tarafından devralınan, merkezi Lüksemburg’da bulunan ve mülkiyetinin tamamı Access Industries’e ait olan SARL şirketi, Basell’i, borçlar da dahil olma üzere 4.4 milyar dolar karşılığında BASF ve Shell’den satın aldı.

Bir şirket sözcüsü, şirketin Access tarafından satın alınmasının ardından belirsizlik döneminin sona erdiği yorumunu yaptı. Basell’in endüstriyel ve stratejik bir yatırımcı kazanmasından gurur duyduğunu ifade eden sözcü, ayrıca, Access’in çok olumlu bir yaklaşımının olduğunu ve Basell’e değer verdiğini kaydetti. Yönetim aynı olduğundan, müşteriler açısından işler her zamanki gibi devam edecek ve herhangi bir değişim olduğu fark edilmeyecek . Önünde müthiş bir gelecek bulunan Basell, sanayide karşılaşacakları zorluklarla mücadelede başarılı olabilmek için etkinliği ve verimliliği artıracak çok sayıda modernleştirme çalışması yapmayı planlıyor.

Basell, yatırım ortaklıkları da dahil, sahip olduğu 8 000 000 ton/yıllık kapasite ile dünyanın en büyük PP üreticisi ve geliştirilmiş poliolefin ürünlerinde lider olduğunu ifade ediyor. Sahip olduğu 2 500 000 ton/yılın üzerindeki kapasiteyle, PE’de Avrupa’da birinci ve dünyada yedinci sırada yer alıyor. Yatırım ortaklıkları da dahil olmak üzere 21 ülkede üretim kompleksleri bulunan şirket, ürünlerini yüz yirmiden fazla ülkede satıyor. Polimer üretiminin dışında en önemli katalizör tedarikçisi olan Basell, ayrıca PP ile PE üretim yöntemlerinin lisanslanması ve geliştirilmesinde dünya çapında bir lider olma özelliğine sahip.

Şirketin üç faaliyet alanı bulunuyor:

  • Teknoloji faaliyetleri: Bunlar, lisanslama, katalizörlerin geliştirilmesi ve satışı, AR&GE faaliyetleri ve yeni projeleri içeriyor
  • Geliştirilmiş poliolefin faaliyetleri: Bunlar PP bileşenleri ve diğer özellikli ürünlerden oluşuyor
  • Poliolefin faaliyetleri: Bunlar PP ve PE’yi kapsıyor

Basell’in dünyada erişiminin olduğu bölgelerin sayısı artıyor. Hollanda’daki merkez ofisinin dışında, şirketin Belçika, Almanya, ABD, Hong Kong’da bölge ofisleri ve büyük piyasalarda satış ofisleri bulunuyor. Basell’in, ayrıca, Orta Avrupa, Asya-Pasifik Bölgesi, Güney Amerika ve Orta Doğu’da aşağıdaki şirketlerden oluşan on yatırım ortaklığı var:

  Basell Orlen Polyolefins
  Basell Advanced Polyolefins Tayland
  HMC Polymers
  Machino Basell Hindistan
  Petroken
  Polibrasil
  Polymirae
  PolyPacific
  SunAllomer
  Tayvan Polipropilen

Basell’in dünyanın önemli bölgelerinde gerçekleştirdiği faaliyetler ise şöyle:

  Avrupa– Basell Polyolefins, Avrupa’daki en büyük PP ve PE satıcısı konumunda bulunuyor. PP kapasitesi yaklaşık 2,900,000 ton, PE kapasitesi de 2,600,000 ton civarında yer alıyor. Şirketin Fransa (Berre L’etang/Aubette, Fos sur Mer, Notre Dame de Gravenchon), Almanya (Frankfurt, Knapsack, Münchsmünster, Wesseling), İtalya (Ferrara, Terni), Hollanda (Pernis), Polonya (Plock), İspanya (Tarragona) ve İngiltere’de (Carrington) olmak üzere yedi ülkede tesisi bulunuyor.
  Afrika ve Orta Doğu– Basell AFME, bölgeye Avrupa’dan ve dünya çapındaki yatırım ortaklıklarından poliolefin tedariki sağlıyor. Türkiye ve Mısır’da bulunan ofisler bu bölgeye hizmet sağlanmasına yardımcı oluyor.
  Asya Pasifik– Basell’in bu bölgedeki faaliyeti yatırım ortaklıkları, mülkiyeti tamamen Basell’e ait operasyonlar ve ticari temsilcilikler oluşturmayı içeriyor. İki milyon ton kapasite ile şirket, Asya da bir lider konumunda yer alıyor.
  Avustralya– Ülkedeki en büyük PP üreticisi olma özelliğine sahip Basell’in 240,000 ton/yıl PP kapasitesi bulunuyor.
  Kuzey Amerika– ABD ve Kanada’daki en büyük PP üreticisi ve satıcısı olan Basell’in Meksika’da bir yatırım ortaklığı bulunuyor. Meksika kompleksi de dahil olmak üzere, şirketin toplam kapasitesi yaklaşık 1,800,000 ton/yıl. Kompleksler, Bayport, Texas; Lake Charles, Louisiana; Sarnia, Ontario, ve Varennes, Quebec’den oluşuyor. Basell, ayrıca, ConocoPhillips’in, Linden, New Jersey’de bulunan Bayway tesisinde üretilen PP’nin tek alıcısı ve pazarlamacısı konumunda bulunuyor. Meksika’daki Indelpro yatırım ortaklığı ise Tampico’da yer alıyor.
  Latin Amerika – Basell’in bu bölgedeki faaliyetleri, yatırım ortaklıklarını ve ticari temsilcilikleri kapsıyor. Brezilya ve Arjantin’deki tesisleri ile bölgedeki en büyük PP üreticisi olan şirket, tedarikini Kuzey Amerika ve Avrupa’dan temin ediyor.

Türkiye’deki Tarihçe

Basell’in, İstanbul’daki kökleri 1996 yılında kurulan Montell zamanına dayanıyor. İstanbul irtibat bürosu ise şirketin kuruluşu ile aynı zamanda, 2000 yılında, faaliyete geçti.

Merkez ofis adına, yatırım faaliyetleri için piyasa araştırması yapan ofis, ayrıca teknoloji desteği ve teknik hizmetler sunabiliyor.

Basell, yatırım ortaklığı şirketi Suudi Arabistanlı “Saudi Polyolefins” vasıtasıyla, Türkiye’de bir yıl önce bir depo kurdu. Bir şirket sözcüsü, Türkiye’nin bir hedef piyasa olması nedeniyle, Gaziantep sanayi bölgesine yakın olmak, hızlı teslimat olanakları sağlayabilmek ve lojistik ile teknik destek vasıtasıyla maliyet avantajları sunabilmek için Mersin’de bir depo kurduklarını ifade etti. Şirket sözcüsü, Orta Doğu’da yeni kapasitelere yönelik başka planların bulunduğunu, ancak Avrupa’dan sağlanan tedarik için bir tamamlayıcı ya da ikame mal rolü üstlenmesi nedeniyle Türkiye’nin hedef bir piyasa olmaya devam edeceğini kaydetti. Ayrıca, Suudi Arabistan’daki iki yeni yatırım ortaklığının Basell’in Türkiye’de büyümesine olanak sağlayacağını belirtti.

Sözcüsü, Basell’in 2004 yılında Türkiye’ye, Avrupa ve Orta Doğu’dan gelen mallar da dahil olmak üzere, tahminen 200,000 ton civarında PP ve PE sattığını belirtti. Toplam satışların %70’inin PP ve %30’unun PE satışı olarak gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Ürün Gamı

Basell’in PP ve PE tedariki sağlanmasına yönelik poliolefinler faaliyetleri aşağıdaki ürün ve markaları kapsıyor:

  Adflex: Catalloy işlemine dayalı çok yumuşak ve elastik poliolefinler
  Adstif: Çok yüksek sertlikte ve yüksek berraklıkta PP
  Adsyl: Catalloy işlemine dayanan , düşük sızdırmalık seviyeli başlangıç ısısına sahip resinler
  Clyrell: Mükemmel bir şeffaflık ve darbe gücü bileşimine sahip PP resinler
  Hifax: Müşterilerin endüstriyel uygulamalarda ve otomobillerdeki dış kaplama uygulamalarında kullanımına yönelik, mükemmel bir darbe performansına sahip türler; müşterilerin tel ve kablo uygulamalarında kullanımlarına yönelik türler ve alev geciktirici özelliklere sahip türler
  Hostacom: Müşterilerin elektrikli aletler, otomobil iç döşemelerinde ve kaput altı uygulamalarına yönelik kullanılan, elyafla güçlendirilmiş cam, mineral dolgulu türler ve dolgusuz renkli türler
  Hostalen: Müşterilerin filmlik, şişirmelik boruluk ve enjeksiyonluk uygulamalarında, bantlar, monofilamanlar ve elyaflarda kullanımına yönelik HDPE
  Hostalen PP: Müşterilerin boru ve levha uygulamalarında kullanımına yönelik yüksek moleküler ağırlıklı PP’ye dayanan türler
  Lucalen: Müşterilerin film ve çelik boru kaplama uygulamalarında kullanımına yönelik etilen/akrilik asit/ akrilat kopolimer
  Luflexen: Müşterilerinin film uygulamalarına yönelik Metallocene-bazlı LLDPE
  Lupolen: LDPE ve MDPE; HDPE müşterilerin filmlik, şişirmelik, çelik boru kaplama, boru ve enjeksiyon uygulamalarında kullanılıyor
  Lupolex: Müşterilerin filmlik uygulamaları için kullanılan LLDPE
  Metocene: tek alanlı metalosen katalizörlerine dayanan homo-polimer, random ve impact kopolimer ürünleri
  Moplen: Ziegler-Natta katalizörlerine dayanan homo-polimer, random ve impact kopolimer ürünleri
  Polybutene-1: Kolay açılır ambalaj, film modifikasyonu, sıcak eriyik, poliolefin modifikasyonu ve boru gibi müşteri uygulamalarında kullanılan resinler
  Pro-fax: Ziegler-Natta katalizörlerine dayanan homo-polimer, random ve impact kopolimer ürünleri
  Pro-fax Ultra: Yüksek performanslı PP resinler
  Purell – Müşterilerin tıp ve eczacılık uygulamalarında kullanımlarına yönelik özel PP ve PE ürünleri
  Softell: Catalloy işlemine dayanan, son derece yumuşak, esnek ve yumuşak dokunuşlu resinler

Büyüme Planları

Basell International, gelişmekte olan piyasalardaki global müşterilerine tedarik sağlanmasına ilişkin çeşitli projeleri olduğunu ifade ediyor. Şirketin büyüme planı, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerdeki avantajlı hammadde tedarikini kullanarak, Çin gibi önemli ve büyüyen piyasalarda güçlü oldukları yönlerini sağlamlaştırma üzerinde yoğunlaşıyor.

Şirket, tüm dünyadaki müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için, yeni yatırım ortaklıklarına ilişkin olasılıkları keşfetmenin daima ilgilerini çektiğini belirtti. Basell, söz konusu fırsatların artırılması için Teknoloji Faaliyetleriyle ilgili bir “Yeni Girişimler” bölümü kurduğunu ifade etti.

Polimer üretiminin artırılması konusunda, Basell, kısa bir süre önce Wesseling, Almanya ve Plock, Polonya’da 300,000 ton/yıl kapasiteli, dünya ölçeğinde iki HDPE hattı kurarak, bunları faaliyete geçirdi. Polonya’daki kompleks, Basell Orlen Polyolefins ve PKN Orlen arasında kurulan bir yatırım ortaklığı vasıtasıyla gerçekleştirildi.

Bir şirket sözcüsü, ayrıca Suudi Arabistan’da iki yatırım ortaklığının daha planlandığını ifade etti. Basell, ülkede “Spherizone” teknolojisi kullanarak yaklaşık 450,000 ton/yıl PP üretimi gerçekleştirmek için, pazarlama haklarının tamamına sahip olacağı bir yatırım ortaklığına imza attı. Kompleksin 2007 yılında başlatılması planlanıyor. İkinci yatırım ise, üretim zincirinin altında LDPE ve HDPE üretilmesi için Basell teknolojinin kullanılacağı, 800-900,000 ton/yıl kapasiteli bir etan krakerine dayanıyor. 2008 yılında başlatılması planlanan krakerin pazarlama haklarının tek sahibi yine Basell olacak.

İnternet / Chemorbis Stratejisi
Basell, iş stratejisi kapsamında interneti ileri düzeyde kullanıyor. Şirket, dünyanın ilk internet üzerinden yapılan ek özelliği olmayan poliolefin faaliyetlerini başlattığını belirtiyor. Firma, yeni sitesi Alastian’ı, yaygın olarak kullanılan çeşitli Basell ürünlerini sunmaya yönelik bir ticaret modeli olarak Nisan 2004 tarihinde başlattı. Alastian, büyük miktarlarda PP ve PE satın alan ve uygulamaları için hangi ürünlerin en uygun olduğunun bilincinde olan müşterileri hedefliyor.

Basell, müşterilerine ayrıca, “Basell connect” hizmeti aracılığıyla internetten sipariş verme ve sipariş izleme olanağı sunuyor. Müşteriler, günün 24 saati sipariş verebiliyor, siparişlerinin mevcut durumunu izleyebiliyor, hesap bakiyelerini ve faturalarını gözden geçirebiliyor.

Basell’den bir şirket sözcüsü, birkaç kez kontrol ettikten sonra, ChemOrbis’te yayınlanan bilginin doğru olduğunu anladıklarını ifade etti. ChemOrbis’teki piyasa bilgisi vasıtasıyla müşterilerinin ve rakiplerinin ne düşündüklerini öğrenme ihtiyacı duyduklarını belirtti. Firma ayrıca, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük ihracat piyasası konumunda olduğunu, bu piyasanın muazzam bir şekilde büyüdüğünü ve Avrupalı oyuncuların, Türkiye ve ülkenin Avrupa piyasasındaki etkisi hakkında fikir sahibi olmaları gerektiğini kaydetti. Elektronik ticaretle de ilgilenen Basell, bütün potansiyel müşterilerine avantaj sağlamak için bu alanda da işbirliği yapma yolları arıyor.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin