ChemOrbis
Kursan

20/12/2005 (16:25)Kısa Tarihçe

1984 yılında Durmuş İşsever tarafından Gaziantep’te, KUR Şirketler Grubu’nun bünyesinde kurulan KURSAN, faaliyetine sentetik dokuma kumaş ve çuval sektöründe üretim yaparak başlamıştır. Sistemlerini sürekli yenileyerek ve iyileştirerek büyümeyi hedefleyen firma, yeni yatırımlar ve yeni alanlar belirleyerek pazarda etkin pay sahibi olmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Halen 52.000 (16 500) m2 kapalı alanı ve 130 000 (45 000) m2 üretim alanıyla faaliyetlerine devam eden firma, cirosunu her geçen yıl artırmaktadır.

Bu doğrultuda firma, 2003 yılında kapasitesini %40 artırarak yılda 216.000.000 adet çuval üretmeye başlamıştır. Aynı sene Marmara ve Trakya bölgelerindeki müşterilerinin ihtiyaçlarına daha kısa sürede ve daha etkin bir şekilde cevap verebilmek amacıyla İstanbul Ofisi açılmıştır.

2004 yılında portföyüne PP CF iplik ve big bag ürünlerini ekleyerek ürün yelpazesini genişleten Kursan 2005 yılı itibariyle müşterilerine PP dokuma çuval, PP dokuma kumaş, PP şerit iplik, PP sibrilize iplik, PP CF iplik, big bag, ventilli ve zarf tabanlı torba ile PP lamineli çuval sunmaktadır.

Firma üretiminin %85’ini Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmak üzere toplam 28 ülkeye ihraç etmektedir.

Pazarın gelişim ve beklentilerini önceden görüp ilkleri yaratmayı ve ileri teknoloji içeren ürün ve sistemler üretmeyi hedefleyen firma, amaçlarına ulaşırken, müşteri memnuniyetinden ödün vermemektedir. Bu doğrultuda, hammaddeden başlayarak son ürüne gelinceye kadar her aşamada testten geçirilen ürünler, müşterilerin istekleri doğrultusunda hazırlanır.

ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemine sahip olan Kursan, 2005 yılı itibari ile başlattığı HACCP çalışmaları ile insan sağlığını tehdit edecek her türlü tehlikeyi daha oluşmadan önleyip gerekli tedbirleri alarak daha güvenli ve sağlıklı ürünler sunmayı hedeflemektedir.

2004 yılında TSE tarafından düzenlenen geleneksel ambalaj yarışmasında “Altın Ambalaj” ödülüne layık görülmüş olan KURSAN, Dünya Ambalaj Örgütü WPO’nun düzenlediği “Worldstar” dünya ambalaj yarışmasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır.

Firmanın dahil bulunduğu KUR Şirketler Grubu’nun bünyesinde ayrıca, Kurteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Kurca İthalat İhracat San. ve Tic. A.Ş., Kurosat Elektronik San. ve Tic. A.Ş., Kurplast Petrokimya San ve Tic. A.Ş., Kureks Mümessillik San. ve Tic. A.Ş., Kurnet İnternet Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. bulunmaktadır.

Ürün Gamı

  PP Dokuma Çuval
  PP Lamineli Çuval
  PP Dokuma Kumaş
  PP Şerit İplik
  PP Sibrilize İplik
  PP CF İplik
  Big Bag
  Ventilli ve Zarf Tabanlı Torba

Plastik Ürünler Hacmi

Firma, yılda 16 000 ton PP rafya kullanmaktır.

Tedarik Kaynakları

Kursan, hammadde ihtiyaçlarını günün piyasa koşullarına göre değişik kaynaklardan temin etmektedir. Alımlarında genellikle yurtdışı piyasayı tercih eden Kursan, hammadde ihtiyacının %90’ını Avrupa’dan temin etmektedir. Bunun yanı sıra dönem dönem Hindistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve ABD’den PP rafya ithal etmektedir.

Büyüme Planları

Kursan, portföyüne yeni ürünler ekleyerek ilerlemeye devam etmeyi planlamakta. Firmadan görüştüğümüz bir yetkili, PP CF iplik ve zarf tabanlı torba üretimine 1.5 yıl önce başladıklarını belirtti. Yetkili, firmalarının Türkiye’de zarf tabanlı torba yapan iki üreticiden biri olduğunu sözlerine ekledi.

İnternet/ Chemorbis Stratejisi

Kursan, internetin günümüzün vazgeçilmez bir öğesi ve hayatın bir gerçeği olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda, firmalarını tanıtıcı bir internet sitesi ile de müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. İnterneti olduça yoğun olarak kullanan firma, hemen hemen bütün işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor.

Firmadan bir yetkili, bu bağlamda, ChemOrbis sayesinde hızlı ve doğru bir şekilde plastik hammadde piyasasını da internet üzerinde takip edebildiklerini belirtti. Yetkili, ChemOrbis’in firmaları için vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldiğini, her hafta yayınlanan PP Piyasa ve Fiyat Analizinin yanı sıra, günlük yayınlanan fiyatlar, haberler ve Günün Haberi’nin piyasayı yakından takip etmelerini sağladıklarını kaydetti.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com