ChemOrbis
İnal

01/02/2006 (15:19)Kısa Tarihçe

İnal Plastik ve Ticaret A.Ş. 1994 yılında Gaziantep’te konusunda ilk ve tek üretici olarak kurulmuştur. 1994 yılında PPRC Tesisat ve Yer Kalorifer Boruları ile ek parçaları üretimi ile faaliyetlerine başlayan İnal Plastik A.Ş., 2001 yılında polietilen içme, sulama ve kılıf boruları ile çeşitlendirdiği ürün yelpazesine 2002 yılında PEX kalorifer borusu ve PE doğalgaz borusunu eklemiştir.

Firma, ürün standardına ve kaliteye verdiği önemle sektöründe tercih edilir bir konuma ulaşmıştır. Kalitesinden ödün vermeyen firma, müşteri memnuniyetine verdiği önemle de, kaliteli ürün kullanmak isteyen tüketicilerin sektörde tercih ettiği bir firma olmuştur. Bu doğrultuda, ürünlerini uluslararası normlarda ve ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi ile TSE standartlarında üreten firma, üretimin her aşamasında ilgili kontroller ve testler uygulamaktadır.

Firmadan görüştüğümüz bir yetkili, ham madde seçiminde çok titiz davrandıklarını, her zaman orijinal ham madde kullandıklarını belirtti.

Kurulu makine kapasitesi ile yılda 3000 ton imalat yapabilecek yeterlilikte olan firma, 2 bin 500 metre PPRC boru, 1 milyon metre PE boru ve 3 milyon metre PPRC ek parça üretimini de gerçekleştirebilecek durumdadır. Firmanın halihazırdaki üretiminin yaklaşık %90’ını PE içme suyu ve sulama boruları oluşturmaktadır.

Ürün Gamı

  PE içme suyu boruları
  PE sulama boruları
  PE doğalgaz borusu

  PPRC tesisat ve kalorifer boruları
  PPRC ek parçalar

Plastik Ürünler Hacmi

İnal Plastik, ayda 200 tonun üzerinde PE 100 ham madde kullanmaktadır. PE doğalgaz borusu ve PPRC boru üretimi toplam %10 gibi bir paya sahip olduğu için, firmanın aylık PE 80 ve PPRC tonajı yüksek değildir.

Tedarik Kaynakları

Ham madde seçiminde titiz davranan İnal Plastik genellikle Batı Avrupa menşeli ürünleri tercih etmektedir. Başlıca tedarik kaynakları arasında ise SABIC, Total ve Basell bulunmaktadır. Firmadan görüştüğümüz bir yetkili, ürünlerinin büyük çoğunlukla resmi kurumlar tarafından kullanıldığını ve tercih edilen teknik özellikler ve kalite standartları açısından Batı Avrupa menşeli malları kullandıklarını belirtti.

Genellikle ithalat yapmayı tercih eden firma, şartlar uygun olduğu takdirde yurtiçi piyasadan da alım yapmaktadır.

Büyüme Planları

Firma, 2006 yılında yeni bir makine hattı ilave ederek, PE içme ve sulama boru üretim kapasitesini arttırmayı planlamaktadır.

İnternet/ Chemorbis Stratejisi

İnal Plastik şirketini piyasaya tanıtmak için bir web sitesine sahip. Firmanın web sitesinde, ürünler hakkında detaylı bilgi bulabilmek mümkün.

2004 yılında ChemOrbis üyelerine katılan İnal Plastik, o günden itibaren takip ettiği bilgilerin faaliyetleri açısından çok önemli olduğunu düşünüyor. Firma yetkilisi, sadece Türkiye piyasasını değil, aynı zamanda dünya piyasalarını da takip edebildiği ChemOrbis’in, kendileri için vazgeçilmez bir bilgi kaynağı olduğunu belirtti. Haftalık olarak yayınlanan ürün analizlerinin ve günlük fiyat raporlarının satın alımlarında ve karar aşamalarında önemli bir kaynak olduğunu da sözlerine ekledi.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com